„Renderowanie atmosfery”

Czy kiedykolwiek patrząc na fotografię poczułeś się jak autor zdjęcia, który znajduje się pośrodku zatłoczonego miasta,  w sercu  rozgrzanej pustyni  lub na górskim szczycie w trakcie śnieżnej zawieruchy ?

Czy wiesz dlaczego pewne obrazy „czuć”  będziemy  bardziej, podczas gdy inne nie zrobią na nas wrażenia?

Obraz tworzy podprogowy przekaz, który odczytujemy, a kluczowym czynnikiem, który  ożywia scenę i budzi  nasze emocje jest  OŚWIETLENIE.

Wie to każdy kto pracuje przy obróbce zdjęć produktowych… Tak samo jak dobre zdjęcie może uczynić kogoś bardziej lub mniej atrakcyjnym tak wnętrze pomieszczenia może zawierać w sobie magię lub nie przyciągać niczym szczególnym. Nie jest  też tajemnicą, że oświetlenie w ujęciu marketingowym wpływa na decyzje zakupowe klientów. Przedmioty oświetlone ciepłym, miękkim światłem wydają nam się atrakcyjniejsze a otoczenie przyjemnie przytulne. Odrobina wiedzy o znaczeniu  temperatury barw pozwala tworzyć przemyślane projekty, w których „cieplejsze” rozluźniające strefy relaksu  odróżniają się od „chłodniejszych” działających stymulująco pomieszczeń przeznaczonych  do pracy.

 

Czy można uzyskać pożądany nastrój wnętrza posiłkując się renderingiem bez dostosowania parametrów związanych z oświetleniem?

Odpowiedź kryje się w terminie HDRI.

(High Dynamic Range Image) jest obrazem  o  wysokiej rozpiętości tonalnej i kontraście.  Zdjęcia HDR wyróżnia „bogactwo” szczegółów uwydatnionych poprzez szeroki zakres jasności. Użycie HDRI jako źródła światła  niesie  za sobą cenną informację o oświetleniu sceny wybranym obrazem.

Nieograniczone możliwości

Wczytanie obrazu HDR jako źródła światła nie jest równoznaczne z dodaniem go jako tło. Opcje te występują niezależnie. Pozwala to na nadanie dowolnego klimatu scenie z innym tłem lub właśnie oświetlenie tłem, wybór  rodzi nieograniczone możliwości i należy do Ciebie!

Gdzie można znaleźć obrazy HDR?

 

Użycie obrazu HDR pozwala szybko i efektywnie oświetlić scenę, jednak warto pamiętać, że tworzenie wizualizacji znajduje płaszczyznę wspólną z każdym przedsięwzięciem wymagającym dbałości o detale. Im więcej czasu, uwagi  i serca poświęcimy  szczegółom tym lepszy efekt uzyskamy.

Tych, którzy  pragną stać się mistrzami w temacie oświetlenia  (i nie tylko), zapraszamy na indywidualny coaching. Formę tę wprowadziliśmy w związku z licznymi zapytaniami. Coaching  dotyczy dowolnych zagadnień związanych z obsługą pCon.planner.  Zapytania w tej kwestii przyjmujemy na info@easterngraphics.pl

Zapraszamy również do skorzystania ze standardowej oferty szkoleń dostępnej tutaj

Zachęcamy do wysyłania nam swoich prac w pCon.planner! Autorów i firmy oznaczymy w albumie “Wizualizacje” na naszym facebook’owym profilu – pCon.planner – Strefa dobrego designu

Udostępnij

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *