Wierzymy w zmianę świata na lepsze. Lubimy dołączać się do pozytywnych historii. Nie takich cukierkowych, ale tych, gdzie widać, że ludzie, poprzez ciężką pracę, zmieniają swoją rzeczywistość na lepsze. Kiedy otrzymaliśmy szansę na dołączenie do zespołu African Music School, nie zastanawialiśmy się długo.

Zapraszamy wszystkich naszych Klientów i Partnerów do włączenia się w kampanię „Dach nad głową”.

To więcej niż kampania. To opowieść o nadziei.

Zbliża się pora deszczowa. W Bouar poruszenie. Zalewany będzie dziś ostatni strop. Gotowe są już dwa piętra. To duże wydarzenia. W budowie brała udział cała społeczność. Mały Hipolit sam nosił w wiaderku kamienie, które skrzętnie zbierała jego mama. Z tych kamieni robiliśmy fundament. W Afryce wszystko trzeba robić z prostych elementów. Kiedy jednak widzi się efekty, to radość z nich płynąca jest nieporównanie większa. Ten budynek to nie jakaś tam szkoła muzyczna. To serce tej społeczności. Dyrektor African Music School, brat Benedykt Pączka, przygląda się teraz swojemu dziełu. Wie, że to jeszcze nie koniec, ale jednocześnie ma świadomość, że to ogromny krok do przodu.

 

 

Kiedy przyjechał do Rep. Środkowej Afryki (RŚA) w 2013 roku szybko zrozumiał, że muzyka jest nie tylko tym, co naturalnie przyciągnie młodzież do szkoły, ale też da im szansę na zrozumienie, że są inne, lepsze drogi na życie niż dołączanie się do uzbrojonych rebeliantów. Brat Hipolita kilka lat temu przyłączył się do jednej z grup paramilitarnych. Nigdy nie wrócił do domu. Pewnie nie żyje. Hipolit po pięciu latach nauki w szkole, szykuje się właśnie na wyjazd do Krakowa, gdzie otrzymał stypendium muzyczne na naukę w szkole jazzowej. Ma ogromny talent. Hipolit jest jednym z naszych pierwszych absolwentów. Razem z nim do podróży szykują się Jospin, gitarzysta basowy, który jeszcze w tym roku będzie uczył się w szkole muzycznej w Nancy we Francji, a Christophe niebawem wylatuje do Berkeley w USA, gdzie również dostrzeżono jego talent. Chłopcy nie mieliby szansy na kontynuowanie nauki, gdyby nie muzycy, którzy od lat przyjeżdżają do nas do Bouar, aby uczyć gry. To oni wyłowili szybko naszych geniuszy i postarali się o to, aby mógł zobaczyć ich muzyczny świat.

 

 

W tej chwili do African Music School przychodzi 100 dzieci, w wieku od 6. do 18 lat. Większość z nich nie wyjedzie na stypendia zagraniczne, ale nasi absolwenci już zaczynają uczyć młodych adeptów gry na instrumentach. AMS powoli staje się samowystarczalnym organizmem. Szkoła powstaje dzięki wsparciu od tysięcy Polek i Polaków, którzy od lat przesyłają nam środki pozwalające na kontynuowanie budowy.

Kiedy dziś brat Benedykt Pączka, który sam jest muzykiem, patrzy na prawie ukończony budynek szkoły jest pełny nadziei, ale też i obawy. Zabrakło środków na ukończenie dachu. Zbliża się pora deszczowa, która może zdewastować to, co zostało zrobione. Niedawno przyleciały do Bouar instrumenty, które były zbierane od ludzi w Polsce. Byłoby bardzo źle, gdyby te instrumenty zostały zalane wodą.

pCon postanowił pomóc African Music School. Zapraszamy również do włączenia się w tę misję wszystkich naszych Partnerów i Klientów. Kampania „Dach nad głową” ma jeden cel: zebrać wystarczającą ilość środków finansowych, które pozwolą na wykonanie dachu w szkole muzycznej. Wzruszyła nas opowieść o tej społeczności, która sama ruszyła do budowy. Kobiety zbierały kamienie na fundamenty, chłopcy i ich ojcowie wozili piasek, wypalali cegły.

Ta oddolna inicjatywa, to pierwsza szkoła muzyczna w Rep. Środkowej Afryki. Lubimy być pionierami!

Zapraszamy Was wszystkich do dołączenia do kampanii „Dach nad głową”. Dajmy dzieciom z Bouar w RŚA szansę na prawdziwą szkołę i uśmiech na twarzach.

Link do zrzutki, którą prowadzimy razem z fundacją AKEDA, odpowiedzialną za African Music School:

https://zrzutka.pl/dachnadglowa

 

Opracowanie tekst i zdjęcia Fundacja Akeda

Udostępnij

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *